Rok 2016 se stal již 50. ročníkem pro nejdelší festival hudebního žánru FCBT. Oblastní kolo PORTY Vysočina se ve Vlasenici u Kamenice nad Lipou vyvedlo. Již pošesté se sešli muzikanti zblízka i zdaleka aby porovnali své umění ve hře a autorské tvorbě a pokusili se vyhrát a postoupit do finále festivalu PORTA do Řevnic.

V sobotu 24. 3. 2016 se sjelo 15 hudebních formací a začal boj o metu nejvyšší. Pod drobnohledem pětičlenné poroty a delegáta ČTU se od 13:00 soutěžilo do roztrhání těla. V 18:00 bylo dobojováno a porota vynesla svůj verdikt. Letos postupují do Řevnic do finále skupina SEŠUP a do semifinále skupina LAZARETH. Autorskou portu si odvezli A. Rogalewicz a Luboš Hrdlička, cenu diváka opět skupina OTISK a cenu poroty si odvezl hudebník ze skupiny SOUMRAK za hudební výkon na housle.

Po koncertu vystoupila skupina ASONANCE a její excelentní výkon sledoval nabytý sál, který dlouhé minuty nechtěl pustit účinkující z pódia.

Jak bývá zvykem, po koncertě se muzikanti sešli na jam-sesionu a hráli do časných ranních hodin.

Výbornou organizaci v zázemí stíhal kolektiv pana hospodského Langa, který s přehledem nakrmil a napojil všechny účastníky festivalu. Dále patří dík i panu starostovi Milanu Houškovi, který nad festivalem drží ochrannou ruku po všech stránkách.

Pořadatelé se již těší na nový ročník, který pro ně bude významným, protože se bude jednat o desetileté výročí, kdy Oblastní kolo PORTY  pro oblast Vysočinu  pořádají.

Ještě jednou děkujeme za pořadatelský tým.

Milan Čombe Lhotský, náčelník T. K. PORTA Vysočina

http://vlasenicepension.rajce.idnes.cz/Porta_24.3.2015